DOI: https://doi.org/10.20883/df.2020.12 Fraza do cytowania: Sójka-Makowska A., Dyba M., Bartosik Y., Pryliński M. Ocena satysfakcji pacjentów użytkujących uzupełnienia ruchome w zależności od rodzaju protez i czasu ich użytkowania. Dental Forum. 2020;XLVIII(2):80–85. DOI: https://doi.org/10.20883/df.2020.12. Wprowadzenie. Wydłużenie średniej długości życia powoduje, że liczba pacjentów wymagających rehabilitacji protetycznej z wykorzystaniem protez ruchomych wciąż wzrasta. Leczenie protetyczne ma na celu odbudowę utraconych zębów oraz przywrócenie ich funkcji, eliminowanie parafunkcji, zapobieganie schorzeniom podłoża protetycznego i zaburzeniom układu stomatognatycznego (US).
Z doniesień w piśmiennictwie wynika, że poprawnie wykonane protezy ruchome wpływają pozytywnie na poprawę jakości życia wśród badanych pacjentów i nie zależy ona od techniki wykonania protez.
Cel. Celem pracy była analiza jakości klinicznego i laboratoryjnego wykonania ruchomych uzupełnień protetycznych oraz ocena ich wpływu na akceptację protez i jakość życia pacjentów.
Materiał i metody. W badaniu uczestniczyło 56 osób. U każdego pacjenta wykonano badanie oceniające rodzaj braków dokonano oceny typu podłoża protetycznego (u pacjentów bezzębnych), ustalono czas użytkowania dotychczasowych protez, zakres, retencję i stabilizację oraz wysokość spoczynkową i zwarciową starych i nowych protez. Wykorzystano także ankietę oceny QoL. Wyniki poddano analizie statystycznej.
Wyniki. Z przeprowadzonych analiz wynika, że pacjenci nie przywiązują wagi do parametrów wyznaczanych na etapach rejestracji zwarcia. Największy wpływ na pozytywny odbiór protez mają retencja i stabilizacja uzupełnień.
Wnioski. Na satysfakcję z użytkowania protez ruchomych ma wpływ właściwa retencja protezy szczęki.
Słowa kluczowe: satysfakcja z protez, wykonawstwo laboratoryjne, retencja, stabilizacja.
|
Copyright © 1989–2025 Dental Forum. Wszelkie prawa zastrzeżone. |